redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg

Mature Crumbled Hot

AdministratorAdministrator   Wrzesień 24, 2009  
 
0.0
 
4.8 (3)
8518   0   1   0   0   2
 

Informacje o tabace

Producent
Mullins & Westley
W sprzedaży
Zawiera tytoń
Tak

Parametry tabaki

Smak tabaki
Bergamotka
Waga tabaki
20 g.
Opakowanie
metalowe

Mullins & Westley

Recenzje użytkowników

3 reviews

Ocena ogólna 
 
4.8
Ocena smaku 
 
4.8  (3)
Ocena opakowania 
 
4.7  (3)
To write a review please register or
Ocena ogólna 
 
4.8
Ocena smaku 
 
5.0
Ocena opakowania 
 
4.0

200% SP

Tabaki Mullins & Westley mają w Polsce opinię ekskluzywnych. Jest to zasługa ograniczonej
dostępności i wygórowanej ceny. Do niedawna można było je kupić w nielicznych sklepach internetowych i sporadycznie w trafikach, w cenie około 80 zł. Niedawno pojawiły się na Allegro w ofercie Snuff Spirita po 38 zł za 25-gramową puszkę. Jest to o 20 zł drożej niż puszkowe SG ale w przeliczeniu na 1 gram jest to cena zbliżona do tabak Bernarda z linii historycznej. Postanowiłem skorzystać z okazji i przekonać się, czy rzeczywiście są wyjątkowe, czy tylko drogie.

Tabakiery M&W przypominają puszeczki w jakie Wilsons of Sharrow pakuje swoje tabaki. Zarówno tłoczenia, karbowane brzegi denka i wieczka, jak i grubość blachy z jakiej wykonano puszkę Mullins & Westley są takie same. Różnica jest jedynie w wielkości tabakiery - w omawianym produkcie jest ona dwa razy wyższa i o prawie dwa razy większej średnicy, mieści aż pięć razy więcej tabaki niż mała puszeczka WoS. Zastosowanie cieńszego materiału do większej tabakiery skutkuje obniżeniem odporności na odkształcenia mechaniczne. Chociaż obydwie części puszki idealnie do siebie pasują i nie powinna się sama otworzyć, to ze względu na delikatne wykonanie oraz rozmiar lepiej nie nosić jej w kieszeni.
Etykieta została zaprojektowana z prostotą i skromną elegancją i przypomina trochę wyroby z przed wieku. Na kremowym tle, w centralnym punkcie, umieszczono niewielką sepiową rycinę przedstawiającą Covent Garden w 1870 roku. Pod nią zaś, w tym samym kolorze, napis "Mature
Crumbled Snuff". Całość okala wstęga z nazwą firmy.

Mature Crumbled to tabaka, którą należy zażywać ze spokojem, poświęcając jej czas i uwagę i to już przy otwieraniu. Puszka została napełniona "z górką" i nawet stosując wszystkie sposoby jakich nauczyłem się przy produktach WoS, nie zdołałem zapobiec wysypaniu niewielkiej ilości tabaki podczas pierwszego otwarcia. Na szczęście Mature Crumbled nie jest sucha ale średniowilgotna, dlatego pomimo drobnego zmielenia nie jest sypka i pylista.
Dobrą tabakę można poznać zanim trafi do nosa. Mature Crumbled zachęca do zażycia piękną ciemnobrązową barwą i silnym tytoniowo-cytrusowym aromatem, który rozchodzi się wokół od razu po otwarciu tabakiery. Gdy już dwie niewielkie szczypty znajdą się w nosie, zmysł powonienia ogarnia mocny zapach bergamotki. Po chwili dołącza do niego wytrawny tytoń, przypominający mocną czarną herbatę. W miarę upływu czasu bergamotowa nuta słabnie ale nie znika i wzmacnia garbnikowy smak tytoniu. Bardzo trudno jest mi opisać sam tytoń. Nie sposób oddzielić jego zapachu od cytrusów. Tytoń, jak wskazuje nazwa, jest dojrzały, żeby nie powiedzieć "stary". Delektuję się tą tabaką długo i powoli, czasami zażywając kolejne szczypty. W głowie szumi od nikotyny, smak trwa i rozwija się, a skojarzenia przepływają od herbaty Earl Grey, przez świeże drewno po wytrawne czerwone wino. Mature Crumbled to najbardziej oryginalna SP jaką próbowałem, inna niż pozostałe. Jest bardziej wyrazista w smaku, a cytrusowa nuta znacznie mocniejsza. Jeśli lubisz SP z ledwie wyczuwalnymi cytrusami, jak S.P. No 1 od J&H Wilson, to Matur Crumbled może Cię rozczarować. Mi tak bardzo posmakowała iż znalazła miejsce w gronie moich ulubionych wyrobów tabacznych. Zażywając ostatnie szczypty muszę przyznać, że to na prawdę wyjątkowy produkt, wart swojej ceny. Szkoda tylko, że 25g kończy się w tempie 5g WoSów.

Podsumowanie o tabace

Zalety tabaki
+ dojrzały i bogaty tytoń
+ orzeźwiająca bergamotka
+ stylowa etykieta
Minusy Tabaki
- delikatna puszka nasypana "z górką"
- cena
Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 
Ocena ogólna 
 
4.6
Ocena smaku 
 
4.5
Ocena opakowania 
 
5.0

Quasi-SP

W życiu każdego tabaczarza przychodzi taki moment, w którym musi zmierzyć się z niewiadomą. Starożytna zasada mówi, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Moja historia była taka, że im większy miałem tabaczany przebieg, tym bardziej pożądałem obcości. Pewnego dnia straciłem cierpliwość. Napisałem do Taganzy, który na specjalną prośbę sprowadził mojego angielskiego graala: M&W Mature Crumbled. Spełniło się moje marzenie, oto trzymałem w rękach legendę. Legendę na ogół nieznaną. Tabakę wyśnioną.

Mullins&Westley produkowane są na bazie osiemnastowiecznych receptur dla jednej z największych londyńskich trafik. Trudno dostępne i w innych miejscach świata w przystępnej cenie w zasadzie nieosiągalne. Absolutny kolekcjonerski rarytas, urzekający już na pierwszy rzut oka. Mature Crumbled dodatkowo - jak mówi sama nazwa - jest tabaką dojrzewającą, a więc po fermentacji przez wiele lat czeka w specjalnych beczkach na przesypanie do pojemników i wejście do sprzedaży.

Piękna etykieta i zgrabna, niespotykana puszka (zdjęcie można zobaczyć w mojej galerii). Już sam wygląd M&W stwarza pozór wyjątkowości. Co więcej, wyjątkowość ta świetnie łączy się z funkcjonalnością - puszka jest świetnie spasowana, i mimo że otwiera się nad wyraz delikatnie, nie ma możliwości żeby otworzyła się sama. Zgrabna, znacznie mniejsza niż puszki SG, delikatna, zrobiona z cienkiej blaszki. W środku rudo-brązowy proszek o dominującym zapachu bergamotki. W ofercie sklepu Davy's, MC reklamowana jest jako SP i już przy pierwszym zażyciu doznałem pewnego uczucia rozczarowania - nijak jej do mojego ulubionego konserwatywnego SP i na pierwszy rzut oka z tym gatunkiem łączy ją jedynie forma - bardzo drobna, choć nie pylista, średnio wilgotna. Kolejne quasi-SP.

Po zażyciu - delikatne ugryzienie i lawina cytrusów. Cytrusy naturalne, oparte na wspomnianej bergamotce i cytrynie podobnej do tej z Jockey Club od GH. Po chwili ustępują one tytoniowi o aromacie typowym dla wspomnianego typu tabak, który można zaobserwować choćby Toque Original, czy WoSowskich Tom Buck i Best SP. Aromaty te przenikają się, w cudowny sposób uzupełniając wzajemnie. Coraz mocniej do głosu dochodzi tytoń - wyraźnie da się wyczuć produkt fermentacji - słodycz przełamana przyjemną stęchlizną, przywodzącą na myśl zdrową, świeża wilgoć.

Początkowo nie mogłem przywyknąć do dominanty w postaci bergamotki. Z czasem przestało być to dla mnie przeszkodą, zacząłem ten aromat cenić, może nawet uwielbiać. Sądzę, że nie na wyrost będzie stwierdzenie, że jest to najlepsza bergamotkowa tabaka jakiej próbowałem. Bliska geniuszowi. Jestem w stanie ponieść za te słowa całkowitą odpowiedzialność. Gdyby nie fakt, że MC najzwyczajniej w świecie mnie zawiodła - miałem zbyt wygórowane oczekiwania - moja ocena byłaby pewnie wyższa. Świetna pozycja zarówno dla wszystkich poszukujących jak i eksperymentatorów. Mam tylko jedną radę: nie obiecujcie sobie zbyt wiele, a na pewno was zachwyci i kto wie - może potraktujecie ją lepiej.

Podsumowanie o tabace

Zalety tabaki
+ świetna puszka
+ forma
+ aromat
Minusy Tabaki
- pozycja dla doświadczonych tabaczarzy
- niewielka dostępnosć
- cena
Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 
(Updated: Styczeń 02, 2011)
Ocena ogólna 
 
5.0
Ocena smaku 
 
5.0
Ocena opakowania 
 
5.0

Mature Crumbled to ekskluzywne SP produkowane przez Wilsons of Sharrow dla (i według receptury) Mullins & Westley. Wyroby M&W dostaniemy tylko i wyłącznie w ich firmowym sklepie na Covent Garden w Londynie. Przejdźmy do zawartości. Mature Crumbled jest oparta na bazie tytoniu Kentucky. Jako że jest to SP, aromat tej tabaki to bergamotka, cytrusy i tytoń. Niby wszystko ładnie miło, zwykły angielski snuff, ale jest coś jeszcze. Tak jak nazwa wskazuje, ta tabaka jest dojrzała, to znaczy, że po skomponowaniu całość umieszcza się w drewnianych skrzyniach gdzie przez kilka lat niczym wino dojrzewa, a aromaty "przegryzają się" nawzajem. Znakomity tradycyjny, luksusowy i prawdziwie angielski wyrób. Polecam miłośnikom SP.

Podsumowanie o tabace

Zalety tabaki
-
Minusy Tabaki
-
Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 
e-max.it: your social media marketing partner