redakcja@top25snuff.com
gg: 5100723
fbde5237d004e87f1b284f362bfe6a35.jpg

Szczegóły recenzji

 
Mature Crumbled
Mullins & Westley
by Administrator     Wrzesień 24, 2009    
Ocena ogólna 
 
4.8
Ocena smaku 
 
5.0
Ocena opakowania 
 
4.0

200% SP

Tabaki Mullins & Westley mają w Polsce opinię ekskluzywnych. Jest to zasługa ograniczonej
dostępności i wygórowanej ceny. Do niedawna można było je kupić w nielicznych sklepach internetowych i sporadycznie w trafikach, w cenie około 80 zł. Niedawno pojawiły się na Allegro w ofercie Snuff Spirita po 38 zł za 25-gramową puszkę. Jest to o 20 zł drożej niż puszkowe SG ale w przeliczeniu na 1 gram jest to cena zbliżona do tabak Bernarda z linii historycznej. Postanowiłem skorzystać z okazji i przekonać się, czy rzeczywiście są wyjątkowe, czy tylko drogie.

Tabakiery M&W przypominają puszeczki w jakie Wilsons of Sharrow pakuje swoje tabaki. Zarówno tłoczenia, karbowane brzegi denka i wieczka, jak i grubość blachy z jakiej wykonano puszkę Mullins & Westley są takie same. Różnica jest jedynie w wielkości tabakiery - w omawianym produkcie jest ona dwa razy wyższa i o prawie dwa razy większej średnicy, mieści aż pięć razy więcej tabaki niż mała puszeczka WoS. Zastosowanie cieńszego materiału do większej tabakiery skutkuje obniżeniem odporności na odkształcenia mechaniczne. Chociaż obydwie części puszki idealnie do siebie pasują i nie powinna się sama otworzyć, to ze względu na delikatne wykonanie oraz rozmiar lepiej nie nosić jej w kieszeni.
Etykieta została zaprojektowana z prostotą i skromną elegancją i przypomina trochę wyroby z przed wieku. Na kremowym tle, w centralnym punkcie, umieszczono niewielką sepiową rycinę przedstawiającą Covent Garden w 1870 roku. Pod nią zaś, w tym samym kolorze, napis "Mature
Crumbled Snuff". Całość okala wstęga z nazwą firmy.

Mature Crumbled to tabaka, którą należy zażywać ze spokojem, poświęcając jej czas i uwagę i to już przy otwieraniu. Puszka została napełniona "z górką" i nawet stosując wszystkie sposoby jakich nauczyłem się przy produktach WoS, nie zdołałem zapobiec wysypaniu niewielkiej ilości tabaki podczas pierwszego otwarcia. Na szczęście Mature Crumbled nie jest sucha ale średniowilgotna, dlatego pomimo drobnego zmielenia nie jest sypka i pylista.
Dobrą tabakę można poznać zanim trafi do nosa. Mature Crumbled zachęca do zażycia piękną ciemnobrązową barwą i silnym tytoniowo-cytrusowym aromatem, który rozchodzi się wokół od razu po otwarciu tabakiery. Gdy już dwie niewielkie szczypty znajdą się w nosie, zmysł powonienia ogarnia mocny zapach bergamotki. Po chwili dołącza do niego wytrawny tytoń, przypominający mocną czarną herbatę. W miarę upływu czasu bergamotowa nuta słabnie ale nie znika i wzmacnia garbnikowy smak tytoniu. Bardzo trudno jest mi opisać sam tytoń. Nie sposób oddzielić jego zapachu od cytrusów. Tytoń, jak wskazuje nazwa, jest dojrzały, żeby nie powiedzieć "stary". Delektuję się tą tabaką długo i powoli, czasami zażywając kolejne szczypty. W głowie szumi od nikotyny, smak trwa i rozwija się, a skojarzenia przepływają od herbaty Earl Grey, przez świeże drewno po wytrawne czerwone wino. Mature Crumbled to najbardziej oryginalna SP jaką próbowałem, inna niż pozostałe. Jest bardziej wyrazista w smaku, a cytrusowa nuta znacznie mocniejsza. Jeśli lubisz SP z ledwie wyczuwalnymi cytrusami, jak S.P. No 1 od J&H Wilson, to Matur Crumbled może Cię rozczarować. Mi tak bardzo posmakowała iż znalazła miejsce w gronie moich ulubionych wyrobów tabacznych. Zażywając ostatnie szczypty muszę przyznać, że to na prawdę wyjątkowy produkt, wart swojej ceny. Szkoda tylko, że 25g kończy się w tempie 5g WoSów.

Podsumowanie o tabace

Zalety tabaki
+ dojrzały i bogaty tytoń
+ orzeźwiająca bergamotka
+ stylowa etykieta
Minusy Tabaki
- delikatna puszka nasypana "z górką"
- cena
Czy ta recenzja była dla Ciebie pomocna? 

Komentarze

 
 
Sortowanie 
 
To write a comment please register or